Обрати сторінку

Приватизація землі

Приватизація землі в Україні — це процедура безоплатної передачі земельних ділянок державної або комунальної власності у приватну власність громадян України. Це право гарантоване Земельним кодексом України і може бути реалізоване один раз для кожного виду цільового призначення.

Приватизація землі: основні поняття

Юридичні підстави приватизації земельної ділянки

Юридичними підставами для приватизації землі в Україні є положення Конституції України, Земельного кодексу України (ЗК України) та низка інших нормативно-правових актів. Ці нормативно-правові акти визначають основні принципи, порядок та норми безоплатної передачі землі громадянам.

Земельний кодекс України — ключовий документ, який регулює земельні відносини в Україні. Статті 116, 118 та 121 є фундаментальними для процесу приватизації:

Стаття 116 ЗКУ закріплює право кожного громадянина України на безоплатну передачу йому земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність у межах встановлених норм.

Стаття 118 ЗКУ визначає покроковий порядок безоплатної приватизації землі громадянами.

Стаття 121 ЗКУ встановлює конкретні норми площі земельних ділянок, які можуть бути безоплатно приватизовані для різних цільових призначень.

Декрет Кабінету Міністрів України “Про приватизацію земельних ділянок” від 26.12.1992 № 15 — історичний документ, який став основою для виникнення права власності на землю в Україні та передбачав передачу ділянок громадянам для ведення особистого підсобного господарства, будівництва житла, садівництва тощо.

Закон України “Про землеустрій” та Закон України “Про Державний земельний кадастр” також регулюють процедури, пов’язані з розробкою технічної документації та реєстрацією земельних ділянок, що є невід’ємною частиною процесу приватизації.

Хто має право на приватизацію землі

Кожен громадянин України має право на безоплатну приватизацію у таких розмірах:

→ Для ведення фермерського господарства: в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території відповідної ради.

→ Для ведення особистого селянського господарства: не більше 2,0 га.

→ Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка):

  • у селах — не більше 0,25 га;
  • в селищах — не більше 0,15 га;
  • в містах — не більше 0,10 га.

→ Для індивідуального дачного будівництва: не більше 0,10 га.

→ Для будівництва індивідуальних гаражів: не більше 0,01 га.

Обставини, що унеможливлюють приватизацію земельної ділянки

Існують законодавчо визначені обставини, які унеможливлюють приватизацію землі. Ці обставини поділяються на дві основні групи: обмеження, що стосуються відповідного об’єкта (земельної ділянки), та обмеження, пов’язані з процедурою або суб’єктом приватизації.

Обмеження, що стосуються земельної ділянки (не підлягають приватизації землі)

Відповідно до Земельного кодексу України не можуть передаватися у приватну власність такі категорії земель державної та комунальної власності:

  • Землі загального користування населених пунктів: майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо.
  • Землі природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення: території заповідників, національних парків, пам’яток природи тощо.
  • Землі оздоровчого призначення: за винятком окремих випадків, передбачених законом.
  • Землі рекреаційного призначення: використовуються для відпочинку населення, за винятком певних випадків, що не порушують їх основного функціоналу.
  • Землі лісового фонду: лісові землі, крім тих, що належать до приватної власності громадян чи юридичних осіб.
  • Землі водного фонду: зайняті річками, озерами, водосховищами, іншими водоймами, болотами, а також прибережні захисні смуги, гідротехнічні споруди.
  • Землі під об’єктами інфраструктури державної власності: зокрема, транспорту (залізниці, аеропорти), енергетики (лінії електропередач, електростанції), зв’язку.
  • Землі зон відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення (наприклад, Чорнобильська зона).
  • Штучно створені земельні ділянки (наприклад, намиті території в акваторіях).

Обмеження, що стосуються процедури та суб’єкта

  • Повторна приватизація за одним типом використання: громадянин має право на безоплатну приватизацію землі лише один раз за кожним із видів цільового призначення. Якщо право вже було використано, повторна приватизація відповідного типу ділянки неможлива.
  • Перевищення норм приватизації: неможливо приватизувати ділянку, площа якої перевищує граничні норми, встановлені статтею 121 ЗК України (наприклад, понад 2 га для особистого селянського господарства).
  • Відсутність вільної ділянки: відсутність вільної земельної ділянки відповідного цільового призначення на запитуваній території.
  • Цільове призначення не відповідає містобудівній документації: бажане цільове призначення землі не узгоджується з генеральним планом населеного пункту чи іншою містобудівною документацією.
  • Наявність обтяжень або судових спорів: земля, що перебуває під арештом, заставою або є предметом судового розгляду, не може бути приватизована до вирішення обтяження чи спору.
  • Воєнний стан: під час дії воєнного стану в Україні діє тимчасова заборона на безоплатну передачу земель державної та комунальної власності у приватну власність (крім певних винятків, наприклад, передача ділянок власникам розташованих на ній будівель).

Отримайте юридичну консультацію з питань приватизації землі просто зараз

Якщо ви плануєте приватизацію земельної ділянки, юридична консультація допоможе отримати гарантований результат без зайвих помилок. Наша команда підготує всю необхідну документацію із землеустрою та, за потреби, допоможе з оскарженням рішень у разі відмови в приватизації. Звертайтесь вже сьогодні, щоб отримати надійну та професійну юридичну допомогу!

Порядок приватизації земельної ділянки

Процедура приватизації складається з кількох основних етапів:

  1. Подання заяви (клопотання): громадянин, зацікавлений в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (сільської, селищної, міської ради). У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
  2. Отримання дозволу: відповідний орган розглядає клопотання і в місячний строк приймає рішення про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою або мотивовану відмову.
  3. Розроблення проєкту землеустрою: після отримання дозволу необхідно замовити розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Цей проєкт включає проведення геодезичних робіт та встановлення меж ділянки на місцевості.
  4. Погодження проєкту: проєкт землеустрою підлягає обов’язковому погодженню із територіальним органом Держгеокадастру, а в деяких випадках — з органами містобудування та архітектури, охорони культурної спадщини тощо.
  5. Державна реєстрація: після погодження проєкту землеустрою державний кадастровий реєстратор вносить відомості про земельну ділянку до Державного земельного кадастру (ДЗК) та присвоює їй кадастровий номер. Результатом є отримання витягу з ДЗК.
  6. Затвердження проєкту та передача у власність: клопотання про затвердження проєкту землеустрою подається до органу, який видавав дозвіл на його розробку. Цей орган протягом двох тижнів приймає рішення про затвердження проєкту та надання земельної ділянки у власність.
  7. Реєстрація права власності: кінцевим етапом приватизації землі є державна реєстрація права власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ДРРП). Документом, що підтверджує право власності, є витяг з ДРРП.

Підготовка документів для приватизації

Пакет документів, необхідний для приватизації землі, залежить від конкретного етапу.

Етап 1: Подання клопотання про дозвіл на розроблення проєкту землеустрою

  • Клопотання (заява): письмова заява встановленої форми із зазначенням бажаного цільового призначення та орієнтовних розмірів ділянки.
  • Графічні матеріали: роздруківка з Публічної кадастрової карти або викопіювання з містобудівної документації, де зазначено бажане місце розташування ділянки (її межі).
  • Копія паспорта та ідентифікаційного коду (РНОКПП): засвідчені підписом заявника.
  • Згода землекористувача (якщо є): якщо ділянка вже перебуває у чиємусь користуванні, потрібна його нотаріально засвідчена згода на приватизацію землі.
  • Документи, що підтверджують право на пільги (якщо є): наприклад, посвідчення учасника бойових дій, якщо заявник має право на першочергове отримання ділянки.

Етап 2: Розроблення та погодження проєкту землеустрою

Після отримання дозволу на розроблення проєкту землеустрою, інженер-землевпорядник готує основний пакет технічної документації:

  • Договір із землевпорядною організацією: підтвердження співпраці із сертифікованим фахівцем.
  • Проєкт землеустрою, що є комплексним документом, який включає: пояснювальну записку, технічне завдання, каталог координат поворотних точок меж ділянки, плани меж земельної ділянки, перелік обтяжень та обмежень у використанні землі.
  • Погодження проєкту: землевпорядник забезпечує погодження проєкту в територіальному органі Держгеокадастру та, за необхідності, в інших органах (наприклад, архітектури).

Етап 3: Реєстрація ділянки в Державному земельному кадастрі (ДЗК)

Для присвоєння кадастрового номера подаються:

  • заява до державного кадастрового реєстратора;
  • проєкт землеустрою у цифровому вигляді;
  • погоджений паперовий оригінал проєкту землеустрою.

Результат: отримання Витягу з ДЗК про земельну ділянку із зазначеним кадастровим номером.

Етап 4: Затвердження проєкту та прийняття рішення про приватизацію землі

Для отримання остаточного рішення про передачу землі у власність до того ж органу, що видавав дозвіл на розробку, подаються:

  • клопотання про затвердження проєкту землеустрою;
  • погоджений оригінал проєкту землеустрою;
  • витяг з ДЗК (оригінал).

Результат: рішення органу влади про затвердження проєкту та передачу земельної ділянки у власність.

Етап 5: Державна реєстрація права власності

Останній крок – реєстрація в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ДРРП) через ЦНАП, нотаріуса або виконавчий комітет:

  • заява про державну реєстрацію;
  • паспорт та ІПН заявника;
  • рішення про передачу землі у власність (оригінал);
  • витяг з ДЗК;
  • квитанція про сплату адміністративного збору за реєстрацію права власності.

Подання документів і отримання дозволів

Залежно від стадії відповідного процесу приватизації землі, необхідні документи подаються:

  • Клопотання про дозвіл на розроблення проєкту землеустрою до земельного відділу місцевого органу самоврядування.
  • Розроблення та погодження проєкту землеустрою до приватної землевпорядної організації чи адвокатського агентства.
  • Реєстрація ділянки до відділу Державного земельного кадастру.
  • Затвердження проєкту до земельного відділу місцевого органу самоврядування.
  • Державна реєстрація права власності до державного чи приватного нотаріуса або у ЦНАП.

Юридичні послуги з питань приватизації землі

Приватизація землі є складним юридичним процесом щодо набуття права власності. Тому рекомендується звернутися за професійною юридичною допомогою щодо питань приватизації землі до адвоката або юридичної компанії, яка спеціалізується на майновому праві. Наша команда бере на себе весь тягар щодо формування заяв, подання документів та отримання відповідних дозволів та рішень. Зокрема:

— кваліфікований юрист формує заяву про дозвіл на розроблення проєкту землеустрою та відповідні графічні матеріали, після чого подає їх у місцевий орган самоврядування;

— наш інженер-землевпорядник готує основний пакет технічної документації, подає заяву до державного кадастрового реєстратора щодо присвоєння кадастрового номера;

— кваліфікований юрист подає заяву про затвердження проєкту землеустрою у місцевий орган самоврядування;

— кваліфікований юрист з питань приватизації землі здійснює реєстрацію права власності на земельну ділянку.

Поширені запитання

1⃣ Чи можна приватизувати земельну ділянку безкоштовно?

Кожен громадянин України має право на безоплатну приватизацію землі. Під поняттям безоплатної приватизації мається на увазі, що земельну ділянку не потрібно купувати у територіальної громади.

2⃣ Чи обов’язково звертатися до юриста з приватизації?

Приватизація є складним юридичним процесом щодо набуття права власності. Тому рекомендується звернутися за професійною правничою допомогою до адвоката або юриста з питань приватизації землі.

3⃣ Скільки часу займає процес приватизації землі?

В основному процес приватизації земельної ділянки триває 2–3 місяці.

Дзвоніть, щоб отримати консультацію

Первинна юридична консультація

Опишіть справу і ми скажемо чим можемо допомогти

    Call Now Button