Службове підроблення: що передбачає стаття 366 КК України
Зміст
- Що таке службове підроблення за Кримінальним кодексом України
- Стаття 366 КК України: санкції та чинна редакція
- Склад злочину за ст. 366 ККУ
- Кримінальна відповідальність за підробку документів
- Підробка документів службовою особою: типові прояви та відмежування
- Юридична допомога у справах про службове підроблення
- Поширені запитання
Підроблення офіційних документів посадовими особами – один із найпоширеніших корупційних злочинів, що підриває довіру до державних інституцій і спотворює офіційний документообіг. Кримінальне законодавство встановлює чіткі підстави відповідальності та суворі санкції від значних штрафів до реального позбавлення волі. Розуміння змісту цих норм є важливим як для самих службових осіб, так і для тих, кому загрожує безпідставне обвинувачення.
1. Що таке службове підроблення за Кримінальним кодексом України
Службове підроблення посідає особливе місце серед злочинів у сфері службової діяльності, оскільки безпосередньо пов’язане з використанням посадових повноважень для фальсифікації офіційного документообігу. Ця категорія злочинів відрізняється від «звичайної» підробки документів насамперед спеціальним суб’єктом та нерозривним зв’язком діяння з виконанням службових функцій. Законодавець свідомо виокремив її в самостійний склад із посиленими санкціями, оскільки службова особа зловживає не лише правом, а й публічною довірою, яку держава на неї поклала. Саме тому навіть за відсутності реальних наслідків відповідальність є невідворотною.
Визначення службового підроблення у КК України
Службове підроблення – кримінальне правопорушення, відповідальність за яке встановлена статею 366. Безпосереднім об’єктом злочину є встановлений порядок службової діяльності в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, а також на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності.
Предметом злочину є офіційний документ, визначення якого міститься у примітці до ст. 358 КК. Офіційним визнається документ, що відповідає таким критеріям:
- Зафіксований на будь-якому матеріальному носії та оформлений з дотриманням встановлених законом форм і реквізитів.
- Містить інформацію, що підтверджує чи посвідчує факти, здатні спричинити наслідки правового характеру.
- Складений, виданий або посвідчений повноважною особою органу влади, установи або організації.
Які дії вважаються підробкою документів службовою особою
Об’єктивна сторона злочину охоплює виключно активні форми поведінки. Відповідно до ч. 1 ст. 366 КК України, злочин є закінченим з моменту вчинення хоча б однієї з таких дій:
- Складання завідомо неправдивих офіційних документів – виготовлення документа, що за формою правильно оформлений, але за змістом повністю або частково не відповідає дійсності.
- Видача неправдивих офіційних документів – передача їх фізичним або юридичним особам.
- Внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей – включення недостовірної інформації до справжнього документа зі збереженням його форми і реквізитів.
- Інше підроблення – виправлення, підчищення, витравлювання, дописки, зміна цифр або букв у документі.
Невнесення певних відомостей до документа складу злочину не утворює. Подальше використання підробленого документа третіми особами на кваліфікацію за цією нормою не впливає.
2. Стаття 366 КК України: санкції та чинна редакція
366 стаття Кримінального кодексу України зазнавала кількох редакцій, і для правильного застосування норми важливо розуміти її актуальну версію. Попередня редакція, введена Законом № 1508-VI від 11.06.2009, втратила чинність на підставі Закону № 2808-VI від 21.12.2010. Чинний текст діє в редакції Закону № 3207-VI від 07.04.2011 із наступними змінами, внесеними законами № 222-VII від 18.04.2013, № 1261-VII від 13.05.2014 та № 2617-VIII від 22.11.2018. Посилання на застарілі санкції у практичних консультаціях є грубою помилкою, оскільки за підробку документів покарання передбачає інші розміри штрафів та межі відповідальності, які могли суттєво змінитися.
Основні положення статті 366 Кримінального кодексу України
Частина 1 ст. 366 ККУ передбачає такі санкції:
- штраф від 2 000 до 4 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- або обмеження волі на строк до трьох років;
- додатково – з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю строком до трьох років.
За ч. 2 ст. 366, якщо діяння спричинило тяжкі наслідки передбачено позбавлення волі від двох до п’яти років, а діяння також караються штрафом від 250 до 750 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тяжкими визнаються наслідки, що у 250 і більше разів перевищують розмір мінімальної заробітної плати. Між підробленням і наслідками обов’язково має існувати прямий причинний зв’язок.
3. Склад злочину за ст. 366 ККУ
Підробка документів за статею ККУ щодо службових осіб суттєво відрізняється від загального складу за ст. 358 КК. Правильне розуміння елементів складу є ключовим як для кваліфікації діяння, так і для побудови лінії захисту. Відсутність хоча б одного елемента виключає відповідальність саме за цією нормою і це нерідко стає підставою для зміни кваліфікації або виправдувального вироку.
Суб’єкт злочину – виключно службова особа у розумінні частин 3 і 4 ст. 18 КК:
- Представники органів державної влади або місцевого самоврядування.
- Особи, що постійно або тимчасово виконують організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.
- Особи, наділені такими функціями за спеціальним повноваженням.
Суб’єктивна сторона – виключно прямий умисел. Якщо особа не усвідомлювала хибного характеру відомостей, що вносилися, за наявності підстав діяння може кваліфікуватися як службова недбалість за ст. 367 КК, але не як підроблення документів. Мотив злочину на кваліфікацію не впливає.
Актуальна судова практика в Україні, а саме ВС ККС у справі № 760/14696/15-к від 16.02.2023 констатував, що рапорти командира взводу ДАІ, складені з неправдивими відомостями про порушення ПДР водіями, є офіційними документами і утворюють склад злочину, попри виправдувальні вироки судів нижчих інстанцій. Суди першої та апеляційної інстанцій не вважали такі рапорти офіційними документами, однак ВС ККС зайняв протилежну позицію, виходячи з того, що вказані рапорти були передані до відділу адміністративної практики та стали підставою для складення адміністративних протоколів і подальшого провадження, а отже, мали наслідки правового характеру.
4. Кримінальна відповідальність за підробку документів
Відповідальність за підробку документів диференціюється залежно від наявності тяжких наслідків і правового статусу суб’єкта. Стаття 366 встановлює формальний склад для частини 1, тобто відповідальність настає незалежно від шкідливих наслідків. Частина 2 – матеріальний склад, де тяжкі наслідки є обов’язковою ознакою. Шкода може бути як матеріальною, так і нематеріальною зокрема, підроблення суддею процесуальних документів для незаконного притягнення особи до відповідальності.
Якщо умисел службової особи був спрямований на заподіяння тяжких наслідків, які не настали з причин, що не залежали від її волі, вчинене слід кваліфікувати не за ч. 1, а за статтями 15 ККУ та частиною 2 статті 366 ККУ, тобто як замах на кваліфікований злочин.
Якщо підробка документів (за статтею КК України) поєднується з іншим злочином, наприклад, із заволодінням бюджетними коштами за ст. 191 КК, відповідальність настає за сукупністю. Проте якщо підроблення є необхідною ознакою спеціального складу (наприклад, ч. 2 ст. 372 КК), додаткової кваліфікації за статею 366 не потрібно.
В умовах воєнного стану зросла кількість справ, пов’язаних із службовою підробкою у сфері мобілізації, посвідчень учасника бойових дій і довідок для виїзду за кордон і всі вони, якщо вчинені службовою особою, кваліфікуються за цією нормою.
5. Підробка документів службовою особою: типові прояви та відмежування
Така підробка набуває різних форм залежно від сфери, у якій діє посадовець. Практика свідчить про стійкі типові моделі вчинення цього злочину, які слід знати для своєчасного виявлення та правової оцінки. Принципово важливим є відмежування від складу ст. 358 КК, адже воно має практичне значення і для слідства, і для захисту, оскільки визначає ступінь суворості покарання та корупційний статус діяння.
Злочин за статтею Кримінального Кодексу України за підробку документів завжди кваліфікується як корупційне правопорушення, що тягне додаткові наслідки у вигляді внесення до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.
Найпоширеніші прояви у судовій практиці:
- Складання бухгалтером фінансових звітів із завідомо заниженими доходами підприємства.
- Видача посадовцем неправдивих довідок про вартість майна або земельних ділянок.
- Підроблення слідчим або оперативним працівником протоколів і постанов у кримінальному провадженні.
- Складання лікарем неправдивих виписок із медичних карт для комісій МСЕК.
- Підписання актів приймання виконаних робіт при їх фактичному невиконанні.
Відмінність між ст. 358 і 366 КК України полягає у наявності спеціального суб’єкта та зв’язку дії з виконанням службових функцій. Підробка документів за ККУ поза межами посадових повноважень – це завжди ст. 358, а не стаття 366. Помилкова кваліфікація в бік статті 366 є поширеним процесуальним порушенням, що слугує підставою для повернення обвинувального акту або виправдання.
6. Юридична допомога у справах про службове підроблення
Юрист по підробці документів допоможе перевірити правильність кваліфікації, виявити процесуальні порушення та сформувати правову позицію, що відповідає доказовій базі.
Руслан Ружицький – адвокат у сфері кримінального права з багаторічною практикою ведення справ про службові злочини. Він забезпечує кваліфікований правовий захист на будь-якій стадії провадження та представляє інтереси клієнтів у судах усіх інстанцій. Саме тому, юридична консультація по статті 366 Кримінального кодексу України є першим і найважливішим кроком до захисту своїх прав, оскільки дозволяє ще до повідомлення про підозру оцінити реальні правові ризики і визначити найефективнішу стратегію поведінки у провадженні.
7. Поширені запитання
1️⃣ Чи можна уникнути кримінальної відповідальності за підробку документів?
Так, за наявності правових підстав. Відповідальність за підробку документів виключається, якщо доведено відсутність прямого умислу. Також важливим є статус особи, адже якщо вона не є службовою, норми про службове підроблення не застосовуються. Крім того, відповідальність може не наставати, якщо предмет дій не визнається офіційним документом у розумінні примітки до ст. 358 КК України, тобто документ не створює правових наслідків і не підтверджує юридично значимі факти.
2️⃣ Чи має право підозрюваний відмовитися давати показання?
Так. Відповідно до статті 63 Конституції України та статті 42 КПК України, особа має право не свідчити проти себе, своїх близьких родичів чи членів сім’ї. Це означає, що підозрюваний може відмовитися відповідати на запитання слідчого або суду, і така відмова не може розцінюватися як визнання вини.
Зокрема, підробка документів за статтею Кримінального Кодексу не може доводитися лише на підставі самовикривальних свідчень особи. Обвинувачення повинно ґрунтуватися на сукупності доказів, зібраних у встановленому законом порядку.
3️⃣ Чи можуть притягнути до відповідальності за використання підробленого документа?
Так. Ст. 358 КК України передбачає відповідальність, зокрема, за свідоме використання завідомо підробленого документа, і застосовується до будь-якої особи, яка подає або використовує такий документ. Натомість 366 ККУ стосується виключно службових осіб, які в межах своїх повноважень вносять неправдиві відомості до офіційних документів, складають або видають завідомо неправдиві документи.
Корисно почитати:
Стаття 367 КК України: Службова недбалість
Адвокат з економічних злочинів
Первинна юридична консультація


